Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Kdy je správný čas přemýšlet o hypotéce?

Ceny nemovitostí každým rokem rostou a společně s nimi i výše hypotéky, kterou je nutné si na danou nemovitost vzít. I přesto žádostí o hypoteční úvěru neubývá, je tomu spíše naopak. Přibývá však počet zamítnutých žádostí, neboť se podmínky neustále zpřísňují. Ještě donedávna mohl klient banky zažádat o celých 100% hypotéky, v současnosti je to jen necelých 70%. Přičemž minimálně 30% ceny nemovitosti musí pocházet z vlastních zdrojů.

maketa domu

Za zamítnutým úvěrem však stojí složitá legislativa, která se zpřísňuje s každou novelou zákona o spotřebitelském úvěru. Ta poslední reagovala na začínající koronavirovou krizi v roce 2020. Za zamítnutým úvěrem tak nehledejte neochotu bank, ale složitou legislativu. I kdyby banky nakonec půjčit přeci jenom chtěli, nemohou. Legislativa má chránit nejenom bankovní věřitele, ale i samotné žadatele.

Správný čas na hypotéku je pro každého rozdílný. Zatímco, někdo se na ní cítí už ve 20 letech, jiný se pro tak zásadní životní krok nerozhodne nikdy. Bydlet ve vlastním je v mnohém ohledu osvobozující a také ekonomicky výhodnější, když s každým rokem se ceny nájmů zvyšují. Centrum hlavního města je vyhrazeno turistům a pracující třída ze svých platů už není téměř schopná takové bydlení zafinancovat. Pomalu se tedy odsouvá do periférií na okraji měst, které jim nabízí příjemné bydlení v blízkosti zeleně, nižší nájmy, ale i delší dojezdovou vzdálenost do centra města.

podpis smlouvy

Vzniká také stále více satelitních měst a lidé se pomalu ale jistě stěhují z přeplněných center do menších vesnic v okolí velkých měst. Ty stále nabízí dostatek prostoru pro vybudování rodinných domů. Zde ale přichází na řadu další problém, abychom totiž mohli stavbu postavit, potřebujeme mít předtím stavební parcelu, která nám to umožní. Hypotéka na pozemek nám pomůže tento finančně náročný krok zafinancovat.