Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Chcete vědět, jakou budete mít výplatu? K výpočtu čisté mzdy slouží kalkulačka!

Budete nastupovat do nové práce a rádi byste si vypočítali svou čistou mzdu? Potřebujete si propočítat svou výplatu ale nevíte, jak na to? Je to snadné.

Chcete vědět, jakou budete mít výplatu? K výpočtu čisté mzdy slouží kalkulačka!

Nemusíte být zrovna expert na účetnictví, abyste si snadno a rychle propočítali svou čistou mzdu. Zaměstnavatelé vždy uvádějí mzdu hrubou, všichni ale víme, že tato částka nám na účtu nepřistane. Čistá mzda se vypočítává právě z té hrubé a je to právě tato poměrně o dost nižší částka, která se na výplatní pásce objeví. Pokud máte nesrovnalosti, nebo nastupujete do úplně nového zaměstnání a chcete si svou mzdu propočítat, jde to! Na internetu je totiž kalkulačka, která vám to vypočítá, použít ale můžete i snadný vzoreček.

pexels-photo-209224

Z čeho se počítá?

Čistá mzda výpočet https://www.kalkulackacistemzdy.cz/ se získává poměrně snadno. Z hrubé mzdy se totiž odečítá sociální a také zdravotní pojištění i záloha na daň. U některých zaměstnanců se pak ještě mohou přičítat slevy na dani, například na děti. Každý ze zaměstnanců, kteří mají stejnou hrubou mzdu, pak mohou mít rozdílnou čistou mzdu na výplatě a na to je třeba pamatovat. Pro upřesnění toho, co se přičítá a odečítá, pak slouží výplatní páska, ze které by tyto údaje měly jít dobře přečíst.

V pracovní smlouvě se pak vždy uvádí mzda hrubá, obvykle to bývá částka, která se vypočítá podle odpracovaných hodin, násobí se hodinovou sazbou. Tohle ale nemusí být všude stejné, některé podniky mají fixní mzdu plus případné prémie a podobně. Hrubá mzda se sice uvádí na smlouvě, reálně na účet ale nikdy nedorazí. Čistá mzda je logicky nižší a je to částka, která se po odpracovaném měsíci objeví na našem účtu. Podle čisté mzdy se pak řídí i například banky, v případě, že žádáme o úvěr a podobně.

pexels-photo-6693655

Co se zohledňuje

Při výpočtu čisté mzdy se odečítá zdravotní a sociální pojištění všem stejně, zohledňuje se ale například to, o kolik nezaopatřených dětí se zaměstnanec stará, zda je to student nebo má nějaké zdravotní postižení. Právě z těchto důvodů můžete mít jinou výplatu, než váš kolega.

Pokud si chcete sami svou čistou mzdu vypočítat, ať víte, na čem jste, zkuste to za pomocí internetové kalkulačky.