Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Častá únava. Co za ní stojí, a jak se jí zbavit?

Zvýšená únava trápí velké procento lidské populace. Existuje spousta důvodů, které tento problém způsobují, a od nich se pak odvíjejí možná řešení. 

Jak dlouho v noci spíte?

Říká se, že by zdravý jedinec měl spát okolo 6-8 hodin za noc. To však záleží do velké míry na věku, zdravotním stavu, a povaze jedince. Někomu stačí jen šest hodin denně, a je plně odpočatý, jiný se vzbudí čilý třeba až po devíti hodinách. Tělo si samo řekne, kolik spánku potřebuje, a tak je to správně. Zpozornět je potřeba ve chvíli, kdy vám k odpočinku stačí méně, než šest, či naopak více jak deset hodin spánku. Zde už se může jednat o zdravotní problém, a je vhodné, co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.

spací maska

Kvalita spánku

Není to jen o počtu hodin, ale o celkové kvalitě spánku. Čím je spánek lepší, tím méně hodin stačí k tomu, abyste pak přes den nebyli utahaní. Kvalitu spánku lze ovlivnit mnoha způsoby. Zdravou, a pravidelnou stravou. Pár hodin před spaním už byste neměli pít kofeinové nápoje, jíst cukr, nebo jakékoliv těžké jídlo. Rovněž je dobré se před spaním pořádně vyprázdnit, abyste se v noci nebudili. Důležitá je pak i teplota v místnosti, kde spíte, a čerstvý vzduch. Pokud je v ložnici příliš horko, není to pro spánek zrovna nejlepší. 

Usínání

Máte-li problémy s usínáním, může být na vině několik faktorů. Prvním z nich je stres, který vám do hlavy podsouvá negativní, a vtíravé myšlenky, kvůli kterým váš mozek pracuje naplno především v klidovém režimu, a vy pak nemůžete usnout. Zbavit se stresu není vždy snadné, ale můžete zkusit řešit problémy přes den, a třeba po osmé hodině večer už pouze relaxovat, pustit si film, či číst knihu. Dobrá jsou rovněž různá cvičení, mezi něž se řadí i autonomní trénink. 

kulatý budík

Spaní přes den

Důvodem, který způsobuje problémy s usínáním, i kvalitou spánku, pak mohou být šlofíčky, které praktikujete přes den. Ačkoliv je odpočinek po obědě tolik příjemný, kouskujete jím spánek, a ve výsledku pak máte problém v noci rychle zabrat. Jistě to bude zpočátku náročné, ale zkuste to vydržet, a dennímu spánku se vyhýbejte.

Zdravotní stav

I zdravotní stav působí na kvalitu spánku, a únavu. Nedostatek železa, zhoršená funkce některých orgánů, dehydratace, ale i vážnější zdravotní problémy, mohou tělo docela vyčerpat. V případě, že jste vyzkoušeli vše výše zmíněné, a stále trpíte nadměrnou únavou, navštivte svého lékaře, který vám provede testy, na jejichž základě ohladí problém, a pomůže vám s jeho řešením.