Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Plot, který je funkční i estetický?

Aby věc plnila svůj účel a zároveň byla estetická, je velmi náročné. U oplocení to platí dvojnásob, neboť musí plnit hned několik funkcí zároveň. Ochrana před nežádanými pohledy sousedů i kolemjdoucích, zábrana pro děti i domácí mazlíčky, pocit soukromí a v neposlední řadě ochrana před větrem. To vše by správný plot měl plnit.

Jak vybrat ten správný plot?

Zatímco na venkov se hodí spíše tradiční varianta v podobě vyřezávaných dřevěných planěk, ve městě je možné daleko více experimentovat a vsadit tak i na jiné materiály. Ve městech jsme ale mnohdy svázáni nejenom celkovým vzhledem domu, ale i okolní zástavbou, od které bychom se při realizaci neměli příliš vzdalovat. Výběr plotu se tak v mnoha případech může velmi zkomplikovat.

dřevěný plot

Zatímco pohledová strana je všem vystavena na odiv a je proto zapotřebí jí věnovat patřičnou pozornost, plot v zadní části zahrady už není až tak důležitý. Je proto možné zvolit levnější variantu v podobě pletiva nebo vzrostlých keřů, které dohromady tvoří torso živého plotu.

Materiál v tomto případě není závislí pouze na preferencích majitelů, ale i na klimatických podmínkách, náročnosti údržby nebo samotné ceně realizace. Zatímco stavba betonového plotu bude patřit k těm levnějším, oplocení v podobě výplní od kováře bude mnohonásobně dražší. Podobně tomu bude i v případě plotu budovaného svépomocí, kde je cena rozhodně levnější než v případě varianty na klíč. Vždy je tedy zapotřebí zvážit své finanční možnosti a s ohledem na ně volit typ oplocení.

bílé plaňky

Vsázet nemusíte ani na jeden materiál, ba naopak kombinací vhodných materiálů můžete vytvořit jedinečný charakter plotu, který bude každý, kdo půjde kolem, obdivovat. Vybírat je možné z celé řady materiálů, mezi nejčastější pak patří dřevo, beton, kámen, kov, dřevoplast, plast. Samotnou kapitolou je pak živý plot, o který je ale zapotřebí náležitě a pravidelně pečovat.