Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Osram H4 je dvouvláknový typ žárovky do předních světlometů

Vydat se na nákup autožárovky do kamenného obchodu, anebo začít objednávat výrobek v některém e-shopu znamená mít jistotu, že sáhnete po tom správném typu. Ty dva nejčastěji využívané se označují např. jako Osram H4 Lightpark a Osram H7.večerní provoz ve městě.jpg

H4 nebo H7 – jaký je v nich rozdíl

První z nich je starší typ, uvnitř baňky se nachází dvě vlákna a s jednou žárovkou si posvítíte jak tlumenými, tak i dálkovými světly. Autožárovky H7 jsou modernější, s jedním vláknem, a pro tlumená a dálková světla potřebujete každou žárovku zvlášť. Jaký typ se nachází právě ve vašem světlometu, se dočtete v příručce od vozidla. Výrobce však uvádí pouze typ žárovky (patice), nikoli doporučení nějakého konkrétního výrobce nebo produktové řady, tu si musíte zvolit sami. Mějte se však na pozoru před nevhodnou barvou světla, která nesmí výt ani příliš teplá, ani příliš chladná, nebo dokonce přímo modrá.noční provoz na víceproudé silnici.jpg

Pozor na modré světlo

Xenonové (metalhalogenidové) výbojky v předních světlometech automobilů zahájily mezi některými řidiči zajímavý dominový efekt. Jsou totiž natolik výrazné a na první pohled odlišné od klasických „halogenů“, že jejich svit nelze přehlédnout, a nejen to. Především osvětlují jízdní pruh intenzivnějším paprskem o vysokém jasu a studenějším odstínem bílého světla, lehce laděného do modré barvy spektra. Nejde však přímo o modré světlo, to by nemohlo projít homologačním řízením a žádný takový vůz by nemohl vyjet do ulic, přesto se však někteří z nás snaží zákon obejít a alespoň xenony napodobit nelegálními halogenovými žárovkami v modré barvě.
Tím však riskujete zbytečný postih, navíc modrá barva nedostatečně zásobuje světlem okraj světelného kuželu, zejména oblast s hranicí pravé krajnice, kde může dojít ke střetu s nějakou překážkou. Pokud opravdu toužíte po xenonovém efektu, sáhněte po speciální edici Osram Cool Blue Intense, jejíž barva 4200 K je ještě přijatelná v regulích zákona. Výhodou chladnější barvy bílého světla je navíc snížení únavy, která se dostavuje při delších jízdách s obyčejnými autožárovkami v teplých barvách cca 3200 K.