Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Mezery ve školství aneb studovat na venkově se nevyplácí

V průzkumu OECD se Česká republika umístila na posledním místě z členských zemí. Brali se v potaz vysokoškoláci z města oproti venkovu. Z průzkumu vyplývá, že rozdíl je neskutečných 57 procent. Mezi dalšími zeměmi, které dopadly špatně, bylo Maďarsko, Řecko a Slovensko.

vzdělávání u počítače
Vysokoškoláků máme dostatek

České školství má svá úskalí, avšak nemáme si brát z tohoto průzkumu příklad. Konkrétně tento případ týkající se vysokoškoláků je to nejmenší. Poukazuje se také na to, že je důležité vést lidi k oborům, které jsou často považovány za zatracené. Školy jako ČVUT mají zvuk, jen málokdo ji dostuduje a věnuje se vystudovanému oboru v praxi. Je málo lékařů a poskrovnu čerstvých absolventů nebo i zkušených lidí v technice.


Nedělejme ukvapená rozhodnutí, míní odborníci

Samozřejmě je toto číslo zkreslené. Nejdůležitějším faktorem bylo, jaká města byla do průzkumu zahrnuta. Menší česká města byla opomenuta, tudíž si nemůžeme z tohoto průzkumu brát příklad a inspirovat se tak od ostatních, lepších zemí a začít jim konkurovat nebo rozjet razantní změnu celého českého školství. To, že na tom Češi nejsou zase tak špatně se vzděláním obecně, vyplývá i ze statistik.

knihy a jablko
Dejte se na řemeslo

Trh je již v dnešní době přesycený titulovanými absolventy a postupem času tyto občas pracně získané tituly ztrácí na své hodnotě. Pro zaměstnavatele tituly nehrají zásadní roli, jako tomu bylo před 10 lety. Naopak zaměstnavatelé vyhledávají absolventy středních škol s maturitní zkouškou. Důvod je prostý. Člověk se středním vzděláním se dá lépe formovat. O práci často nemá žádné ideály. Naskytne-li se člověku s maturitou takováto příležitost, jsou obě strany šťastné. Firmy si rády zaškolí a naučí vše potřebné pro danou pracovní pozici. Každá firma má totiž své jedinečné know-how a postupy, výrobní procesy či poskytované služby. Tím však nechceme poukazovat na to, že lidé s výučním listem jsou nepotřební, ba naopak! Najít pořádného řemeslníka je v dnešní době čirá výjimka. Pokud vaše dítě baví více manuální práce a je zručné, neváhejte. Ve světě se rozhodně neztratí.

Category Nezařazené