Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Jak vyzrát na zduřené krční mandle?

Postihne-li nás nepříjemná viróza nebo nachlazení, pocítíme to většinou nejčastěji bolestí v krku. Krční mandle totiž mají určenou funkci, kdy jako vojáci na stráži polapí mikroby, kteří vstoupí do našeho těla. Často dokážou infekci eliminovat natolik, že nás sice bolí v krku a není nám dobře, ale obejdeme se bez teploty a celkové nemoci organismu, která nás musí nasměrovat k lékaři.
Ve chvíli, kdy se objeví bolest v krku, můžeme zkusit mnoho z rad našich babiček. Jejich rostlinná lékárna často měla lepší účinky než některé chemické přípravky dnešní doby.

med

Na co sázely naše babičky a prababičky?
Kdysi patřila ke každé chalupě bylinná zahrádka, kde si každá hospodyňka pěstovala bylinky, které přidávala nejen do pokrmů, ale kterými i úspěšně léčila členy své rodiny. Bylinky, které uměly léčit bolesti v krku a nachlazení byly všeobecně známé.

Byla to:

Šalvěj lékařská
Z této bylinky se vyrábělo účinné kloktadlo, necháme-li vylouhovat listy 10 minut ve vroucí vodě. Doporučuje se dodat ještě jablečný ocet. Budeme-li kloktat 4x denně, mandle si budou libovat.

Maliník
Listy maliníku byly na krční infekty velmi osvědčené. Opět můžeme vyrobit příjemné kloktadlo zalitím listů vroucí vodou. Výluh pak kloktáme tak často, jak si budeme přát. Velmi dobře zabírá u dětí, kterým lahodí i příjemná vůně malin.

Med
Všichni z nás snad znají med. Býval v každé domácnosti, a pokud někdo onemocněl bolestí krku, ihned se vařil čaj s medem, děti jedly med po lžičkách a používal se i do mnoha jídel. Nápoj s medem nemůže nikomu uškodit, je vhodný např. i pro diabetiky a jinak nemocné lidi. Jeho léčivé účinky prověřila století a dnes, bohužel, tak trochu zapadl do pozadí.

čaj

Citron
I citronová šťáva je jedním z přírodních léčiv, které snižuje otok mandlí a dodá vitaminy.

I když rostlinných léčiv nahledáme nespočet, mnozí z nás se přece jen rozhodnou navštívit lékárnu. Výběr podpůrných chemických léků je opravdu veliký. Orientovat se ve výběru je často velmi obtížné. Můžeme si nechat poradit odborníky, musíme ale počítat, že za tyto přípravky zaplatíme poměrně dost peněz. Pokud se ale během několika dní náš stav nezlepší, nebojme se vyhledat lékaře. Je to známka toho, že potřebujeme léky určené cíleně na určité bakterie a bez nich se naší nemoci nezbavíme. Přírodní léky pak můžeme po poradě s lékařem zařadit jako doplněk hlavní léčby.

Category Nezařazené