Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Jak se správně oblékat při sportovních aktivitách

Četla jsem se, že člověk je stvořen tak, aby byl schopen ujít každý den 30 kilometrů. Mnohé to překvapí, ale je pravda, že naši předkové byli schopni tuto vzdálenost opravdu překonat, neměli vlastně na výběr. Oproti nám měli skutečně daleko více pohybu, o tom není pochyb.
protahování na hřišti.jpg
Dnes nás trápí celá řada zdravotních problémů od infarktu myokardu, cévních mozkových příhod, nadváha, cukrovka, bolesti zad a páteře, je toho opravdu hodně. A je dobře, že si to lidé uvědomují a skutečně dnes není výjimkou, vidět sportovat i starší ročníky.
Nabídka sportovního vyžití je velká, v létě vídáme na silnicích stále více cyklistů, běžců, turistů, v zimě zase lyžujeme, bruslíme, zkrátka je vidět, že jsme si varování lékařů vzali k srdci.
cyklista u pole.jpg
A jak si takové sportovní vyžití zpříjemnit? Pohodlné oblečení a obuv jsou samozřejmě nezbytné, nesprávný výběr bot může mít dopad například na otlaky nohou, trápit nás může mokro ve špatně zvoleném stanu, nebo prochladnutí při výběru nesprávného oblečení. Pojďme se zaměřit třeba na vhodné outdoorové oblečení. Správný výběr totiž slouží ke správné regulaci tělesné teploty a odvádění tělesné vlhkosti, ovlivňuje celý náš fyzický výkon.
Zásady správného vrstvení funkčního prádla.
termoprádlo, spodní funkční prádlo – musí přilnout přímo k pokožce, má za cíl odvádět pot od pokožky směrem do ostatních vrstev a udržovat tak tělo pěkně v suchu, tato vrstva odebírá vlhkost z povrchu těla a zároveň udržuje tělo v teple (triko, ponožky, spodní prádlo)
termoizolační vrstva oblečení, tato vrstva udržuje správnou tělesnou teplotu a zároveň propouští vlhkost, chrání před chladem zvenku, vytváří vzduchovou vrstvu, která nepropustí studený vzduch k tělu a izoluje námi vytvořené teplo, rovněž pomáhá odvádět pot ve formě vodní páry do dalších vrstev (roláky, mikiny)
svrchní vrstva oblečení, udržuje tělesné teplo a odvádí tělesnou vlhkost z těla ven, tvoří bariéru mezi organismem a okolí a chrání tělo před nepříznivým počasím(bundy, větrovky, čepice)
vysokohorský sjezd.jpg

Termoprádlo vzniklo dlouholetým zkoumáním textilních firem, v zásadě odvádí pot směrem od těla pomocí speciálních vláken. Na okraji oblečení se pak pot z těchto vláken vypařuje a udržuje tělo v suchu. Toto sportovní prádlo nabízí například švédská firma Craft , která se výrobě tohoto prádla věnuje přes 40 let a vše vlastně vzniklo a začalo výzkumem vhodného materiálu pro armádu, kdy mělo chránit piloty před prochlazením. Mají bohatý výběr a určitě si vyberete podle svých představ.

Category Nezařazené