Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Cestování s dětmi do zahraničí. Co je třeba zařídit?

Příznivci cestování oceňují v dnešní době možnost vycestovat prakticky kamkoli. A to i s malými dětmi. Taková cesta ale může být pro dítě náročná. Co vše je potřeba před cestou zařídit a co s sebou zabalit, aby vaše dovolená proběhla bez problémů?
cestovní příprava
V první řade je třeba dítěti vyřídit cestovní pas. Možný je i občanský průkaz, ten ale platí jen v zemích EU a některých zemích mimo EU. Bez pasu nebo občanského průkazu určitě nikam nejezděte. Ani do sousedního Slovenska. Přineslo by vám to zbytečné starosti navíc. Do některých zemí je třeba vízum. Nezapomeňte před cestou dítě pojistit. Náhoda je blbec a těch pár ušetřených korun za riskování nestojí. Stává se, že dítě na dovolené onemocní nebo utrpí úraz a je nutné vyhledat lékaře. Ošetření bez pojištění vás může stát pěkně draho. Cestuje-li s dítětem jen jeden z rodičů na delší dobu, doporučuje se od druhého rodiče vyžádat souhlas s vycestováním. V tomto případě máte záruku, kdyby druhý rodič označil toto vycestování jako únos dítěte. I to je možné, pokud spolu špatně vycházíte. I když máte dobrý vztah, žijete spolu, ale nejste sezdáni, souhlas druhého rodiče si vyřiďte. Rodič, který s dítětem cestuje, má jiné příjmení než dítě a to také může být v některých zemích mimo EU problém.
Když už máte vše potřebné vyřízené, nezapomeňte se informovat u pediatra, zda není nutné dítě naočkovat. Vezměte si s sebou léky proti horečce, kašli, kapky do nosu, něco proti průjmu, teploměr, náplasti a další léky, podle svého uvážení.
letící letadlo
Pokud poletíte letadlem, mají děti do 2 let palubní jízdenku zdarma, ale bez nároku na sedadlo. Pro vaše ratolesti vezměte do letadla něco na hraní a samozřejmě jídlo a pití. Hodit se bude i polštářek, kdyby si chtěly zdřímnout.
Cesta autem několik hodin jízdy je pro děti náročná. Základem je opatřit kvalitní autosedačku. Bezpečí vašeho dítěte je nejdůležitější. Přibalte svačinku a něco pro zábavu, aby se potomci nenudili. Dělejte častější přestávky. Určitě víte, že děti nevydrží dlouho v klidu sedět. V případě nevolnosti se bude hodit Kinedryl. Tak hlavně na nic nezapomeňte a užijte si pobyt v cizině!

Category Nezařazené