Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Žakie: exotické ovoce, které musíte vyzkoušet

Odkud žakie pochází?

Toto ohromné exotické ovoce pochází ze stromu s názvem chlebovník různolistý. Dorůstá do výšky až 30m a jeho domovina je hlavně v jižní a jihovýchodní Asii. Plody jsou oválné s výraznou strukturou žluto – zelené barvy.

Věděli jste? Největší sklizený plod vážil 80kg!

Kde žakii koupit?

Běžně v supermarketech čerstvou žakii rozhodně nekoupíte. Ale jelikož je porcování celého plodu docela obtížné, je lepší koupit dostupné varianty a to buď sušené plátky žakie nebo naloženou dužinu v plechovce.

salát

Tip: pokud byste přece jen chtěli ochutnat žakii čerstvou seženete ji v pražské tržnici Sapa nebo v e-shopech s exotickými potravinami. 

Jak ji konzumovat? Na sladko i na slano!

Samotná žlutá dužina žakie má osvěžující a nasládlou chuť připomínající ananas nebo nektarinky. Konzumovat ji tak můžete samotnou či v ovocných salátech, kaších nebo smoothích. Nesporná výhoda žakie ale je, že ji můžete připravit i na slano jako vegetariánské trhané maso. Mladé plody totiž mají strukturu masa a snadno přijmou chuť toho, do čeho je naložíte. Dobře se snoubí s exotickými omáčkami kari, kokosovým mlékem, koriandrem a tak dále. Naložené a natrhané kousky pak postačí jen osmahnout na pánvi a snadno tak připravíte veganské tacos nebo hamburger.

Tip: chcete-li žakii připravit na slano, hledejte plechovky s označením young green jackfruit in brine, ty obsahují nezralé plody.

kaše

Zdravotní benefity

Žakie není jen dobrá, ale i zdravá. Obsahuje vitamíny A a C, minerály draslík, hořčík, vápník a fosfor, také spoustu bílkovin a vlákniny. Má tak prospěšné účinky na naše zdraví. 

  • podporuje imunitní systém
  • detoxikuje organismus
  • podporuje tvorbu červených krvinek
  • pomáhá při cukrovce
  • snižuje krevní tlak
  • posiluje pevnost kostí
  • působí kladně na trávicí soustavu

Tak co nalákali jsme vás k vyzkoušení tohoto zajímavého ovoce?