Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Přeceňování peněz

Bez peněz žít nemůžeme, protože jen za ně si pořídíme nutné věci k životu. Když si nebudeme moci koupit jídlo, vlastně nepřežijeme. Většinu peněz utratíme za stravu, bydlení, oblečení a základní potřeby pro domácnost. Ale neshromažďujeme také věci, které většinou ani nepotřebujeme?
bar u bazénu
Abychom si mohli koupit lepší auto, mohli jezdit na chalupu, moderně se oblékat a co nejvíce cestovat – to opravdu něco stojí. Ale co by to přece bylo za život, kdybychom neměli veškeré dostupné pohodlí, kdybychom nemohli chodit za zábavou – prostě ŽÍT? A tak se neustále snažíme, abychom na to všechno měli stále více peněz.

Je pravda, že spoustu zážitků si koupíme pouze za peníze. Ale jsou i takové, které jsou naprosto zadarmo nebo jen za minimálně peněz: výlety do přírody i občasné návštěvy různých kulturních či sportovních akcí naši peněženku určitě nezruinují.

Radost z nových věcí
Pořídit si novou věc, to jistě přináší radost. Jenže ta věc je jen po určitou dobu pro nás něčím výjimečným. Postupem času zevšední, okouká se a začne být považována za naprosto obyčejnou. A my budeme chtít zase něco lepšího, nového a pro nás zvláštního. Jak dlouho trvá radost z nových věcí? S čím jsme byli spokojeni před pár lety, už dnes nestačí. Jak se vyrábí stále výkonnější a větší televize, mobily, auta, domácí spotřebiče a různé nové vymoženosti, tak vzrůstá naše touha po nich a ty, co máme dosud, vyměňujeme za nové a ne vždy až tehdy, když doslouží.
zlaté prasátko
Honba za zlatým prasátkem
Nepřipomíná Vám také honba za penězi tak trochu honbu za zlatým prasátkem, kdy získáte pomyslnou štědrou odměnu za to, že jste dodrželi nesmyslný půst? Můžete se totiž honit za penězi jak chcete, v domnění, že získáte všechno, co byste si přáli. Můžete té honbě dokonce obětovat svůj drahocenný čas, odhodit na vedlejší kolej rodinu a přátele, ale stejně Vás to šťastné neudělá.

Category Nezařazené