Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Postavit si dům, nebo zvolit jistotu?

Krásný dům, kolem něj rozkvetlá zahrada, posezení u krbu. Řekněte upřímně, nesnili jste někdy o tom, že jednou budete žít takhle snový život? Na první pohled je to totiž představa velmi lákavá, v našich očích jsou to ty nejrůžovější plány, jež uskutečnit by bylo možná největší životní štěstí.
Nepřipouštíme si ovšem, že se díváme optikou bez škrábanců. Ty ovšem k našemu životu neodmyslitelně patří. Přeloženo do srozumitelnějšího jazyka – také bydlení ve vlastním baráku má svá úskalí a ne všichni jsou ochotni tato úskalí podstoupit nebo si je vůbec alespoň přiznat.
chata v horách
Bydlení v domě má své nezpochybnitelné kouzlo. Ať už se jedná o úplně novou nemovitost, jíž si necháte na zakázku postavit, nebo si koupíte (zdědíte) již dříve obydlený dům. Žít ve vlastním, neřešit, zda soused nad vámi dupe nebo naopak sousedovi vadí, že dupete vy, uzpůsobit si rozložení i design domu dle své libosti, udělat pár kroků a být na čerstvém vzduchu, dát si na terase kafe. To všechno jsou privilegia, která pak náleží pouze vám.

Druhou stranou mince jsou ovšem starosti a povinnosti, jež náleží obyvatelům domu. Neustálý úklid ještě není ničím, co by se nedalo zvládnout, ovšem každý týden sekat trávu většinu lidí časem otráví. Stejně jako starat se o zeleň, případně záhonky vysázené zeleniny. Jsou ovšem i lidé, kteří tyhle činnosti nevnímají jako povinnosti, ale koníček. Pro takové je vlastní dům jako stvořený.

Žijete-li v bytě (často v panelovém domě), pocit jakéhosi absolutního vlastnictví vám zřejmě bude chybět, neboť danou stavbu sdílíte s více lidmi. To často přináší problémy v sousedských vztazích, musíte si dávat větší pozor na rušení nočního klidu a vůbec na vše, co děláte.
Na druhou stranu obvykle údržba bytu nevezme tolik času jako v případě baráku. Navíc náklady spojené s bytem jsou obvykle nižší, ať už platíte nájem nebo prostory vlastníte. Byt vám přináší jakousi větší jistotu, nemusíte splácet tak vysoké hypotéky a kdykoliv se můžete přestěhovat do levnějších prostor.
budova s balkony
Dům tedy ocení především ti, kteří jsou majetní, případně se nebojí riskovat, práce kolem baráku jim není cizí a mají rádi svobodu. Byt spíše tací, jež nechtějí snášet povinnosti související s údržbou domu a jeho okolí a nedisponují tolika volnými finančními prostředky.
Do které kategorie patříte vy?
 

Category Nezařazené