Calvera

Kdyby se našinec choval v ekonomických záležitostech jako náš stát, jak by asi dopadl? Co myslíte, zavřeli by ho dřív nebo by spíše zbankrotoval?

Je politika zlo nebo dobro?

Ve světě lidí musí vždycky někdo vládnout. Jinak by tu byla úplná anarchie. Někdo musí stát nad ostatními a říkat jim, co a jak mají dělat, musí tu být někdo, kdo rozhoduje o tom, co je správné a co špatné. Zkrátka tu musí být politika a někdo, kdo ji praktikuje.

Ovšem politika je něco, co lidem nepřináší jenom uspokojení. Z politiky je tady spousta lidí i rozčarovaných. A to nejen proto, že je politika umění kompromisů a že se tedy nikdo z politiků nemůže nikdy zavděčit všem.

politická volba

Politici by měli myslet na svůj národ a svojí zemi a dělat pro ty pod nimi jenom to nejlepší. Obětovat se pro vlast. Ale to se velmi často neděje. Politici jsou taky jenom lidi, a když se dostanou k moci, často jí i zneužívají. Můžou si to přece dovolit, když ti nad nimi dělají to samé nebo když nad sebou dokonce už nikoho nemají. Určitá beztrestnost vysoko stojících politiků jim nahrává do karet, a často se svodům neodolá.

A pak se nemůžeme divit, že jsme my obyčejní lidi z politiky otrávení. Proč jásat, když tu není k jásání moc důvodů, když nám politici naslibují spoustu věcí a pak skutek utek? Spoustu příkladů bychom tu mohli sepsat, že ano? Každý z nás už nějaké podobné zklamání z politiky a politiků zažil.

politická propaganda

Jenže co s tím my lidi naděláme? Když pracně sesadíme politika, který se provinil něčím zlým, stejně ho většinou uvidíme časem na jiném teplém místě, případně se nám k moci vrátí, když se na jeho hříchy zapomene, klidně i pod vlajkou jiné partaje. Když politika znemožní média, stejně se z toho oklepe, ani se nezastydí a hledá další způsoby, jak ve svém nekalém vládnutí pokračovat.

A tak máme my lidi demokratické volby, ve kterých si můžeme svoje zástupce vybírat. Ale je vážně na výběr? Mezi tvářemi a jmény možná. Ale mezi charaktery a bezpáteřními tvory nejspíš ne. A moudří vladaři už jsou u nás dávno jenom v pohádkách.