21. 10. 2021

Velká bílá skvrna

Nejen na Jupiteru řádí bouře. I ta Saturnova je něco pozoruhodného. Na rozdíl od jiných planet ve sluneční soustavě se zdá, že prstencová planeta ukládá obrovské množství energie během několika desetiletí a poté ji uvolňuje najednou ve formě vířící a chaotické bouřky.Vědci si nejsou jisti, proč se planeta chová tímto způsobem, ale tyto masivní bouře se vyskytují zhruba jednou za saturnský rok – nebo jednou za 30 pozemských let – a jsou známé jako Velké bílé skvrny.

Zajímavá fakta o Saturnu

Velká bílá skvrna, nazývaná také Velká severní bouře, byla největší a nejintenzivnější bouří, jakou kdy mezinárodní sonda Cassini na Saturnu pozorovala. Bouře pokrývá plochu 500krát větší než bouře na jižní polokouli Saturnu. Po sedmi měsících bouře nyní zahrnovala obrovské území o rozloze čtyřech miliardách kilometrů čtverečních! „To je osminásobek povrchu Země,“ poznamenal rakouský vědec Georg Fischer. Začala koncem roku 2010 a trvala měsíce, ale mraky, teplota a složení atmosféry jí prodloužily na více než tři roky. Tato obří bouře byla natolik silná, že nakonec dohnala i svůj ocas. V nejintenzivnější fázi obří vír vyprodukoval víc než deset blesků za sekundu a její síla je taková, že by pokryla spotřebu energie Země na minimálně dva roky.

Zajímavost o Saturnu

Byla to šťastná náhoda, že Cassini během bouře náhodou obíhala kolem Saturnu a nabídla nebývalou příležitost studovat turbulentní počasí a klimatické vzorce plynového obra. Nedávno Cassini zjistila, že tato bouře byla tak obrovská a silná, že dokázala narušit atmosféru na rovníku planety vzdáleném několik desítek tisíc kilometrů. 
Mise Cassini je projektem spolupráce NASA, ESA a italské vesmírné agentury ASI. Po 13 letech průkopnických pozorování Cassini dne 15. září 2017 svou misi velkolepým způsobem ukončila, ponořila se do vnitřních prstenců a atmosféry planety a navždy přerušila kontakt.

You may have missed